Zapraszamy do publikacji porad cyberbezpieczeństwa

Dzisiaj Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa zaprasza wszystkich swoich sympatyków, uczestników oraz każdego, kto tylko może i chce, do publicznej, służbowej i prywatnej publikacji krótkich porad dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Dlaczego?

W skrócie - bo warto!
Cyberprzestrzeń to technologie i ludzie ich używający. Każdy z nas w sieci Internet ma "swoją przestrzeń" - to są nasze kontakty, wpisy, ulubione treści (strony, filmy, zdjęcia). To również nasz sposób na wyrażenie siebie, poznanie innych czy po prostu ułatwienie codziennego życia. 
Jak w realnym, tak samo w cyfrowym świecie, znaleźć tu można wandali i przestępców, to są również ludzie, którzy uważają, że mogą coś zrobić głównie dlatego, że potrafią i że nie będzie łatwo ich przed tym powstrzymać. 
Oczywiście, mogą oni całe księgi zapisć swoimi motywacjami, wymówkami i argumentami dlaczego zaśmiecają i niszczą naszą, zarówno prywatną, jak i publiczną przestrzeń cyfrową. Nie zwalnia to ich jednak z odpowiedzialności za to, że to robią. Co więcej, w ten sposób szkodzą wszystkim użytkownikom cyberprzestrzeni.
Jak przeciwstawić się takim działaniom? Jak utrudnić tym ludziom o złych intencjach realizację ich podłego procederu? 
Można na wiele sposobów, my proponujemy kilka, ale dzisiaj taki, który odpowiada na Naszą największą potrzebę - zrobienie czegoś sensownego w czasie, którego praktycznie nie ma nikt z nas. Wydaje się, to niemożliwe?

W takim razie zapraszamy do krótkiego zadania:

1. Przygotuj stoper w komórce (pewnie bedzie w aplikacji o nazwie "Zegar" albo podobnej),
2. Zaczynając czytać tekst poniżej (na niebiesko) włacz stoper:

O bezpieczeństwie do porannej kawy
Jak chronic swoje konta w mediach społecznościowych (21 czerwca 2016)
Być może i Twoje konto w mediach społecznościowych zawiera więcej informacji o Tobie, niż chcesz publicznie ujawniać. To głównie z tego powodu, cyberprzestępcy są nim zainteresowani. Warto więc je dobrze zabezpieczyć. Jednym z najefektywniejszych sposobów na osiągnięce tego celu jest użycie dedykowanego do tego konta silnego hasła zwanego wyrażeniem hasłowym. Jeśli Twoje media społecznościowe umożliwiają aktywowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego, zrób to bezwłocznie. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo swojego konta i dodatkowo utrudnisz zadanie złym ludziom.

Więcej tutaj: http://securingthehuman.sans.org/…/issues/OUCH-201507_po.pdf

Tłumaczenie z Security Awareness Tip of The Day jakohttps://www.sans.org/tip-of-the-day?ref=3626, udostępnione na licencji Creative Commons BY-NC-ND 4.0.

Dodatkowe materiały edukacyjne tutaj: https://prezi.com/zmod2d-cxugj/3. Zatrzymaj stoper. Ile czasu zajęło Ci przeczytanie całości?
4. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie: "Jak utrudnić cyberprzestępcom dostęp do mojego konta społecznościowego np. na Facebooku, Google, Twitterze, Snapchacie, Instagramie?"
5. Czy zastosujesz dla swoich kont te dobrą praktykę cybebezpieczeństwa?

I jak się czujesz? Czy ta chwila, która minęła była stratą czasu? Czy była bardziej inwestycją we własne cyberbezpieczeństwo - w wiedzę na temat tego jak zadbać o swoje miejsce w cyberprzestrzeni?

Pomijając istotną kwestię, czy powyższą dobrą praktykę zrealizujesz, czy też nie, zostanie już ona z Tobą na zawsze. Gdzieś w Twojej pamięci ta krótka rada będzie czekała na swój czas. Być może zostanie przysypana innymi informacjami które dzisiaj przeczytasz, ale na szczęście nasz mózg potrafi działać kontekstowo i w sytuacji, w której ta informacja może się okazać przydatna, ją przywoła.
Możesz zwiększyć efektywność tego procesu, codziennie czytając inną poradę. Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa dostarcza je codziennie (w dni pracujące) na swoich kontach w portalach społecznościowych:


Z radością również chcemy pochwalić się, że inne serwisy dołączają do akcji IKB (czy jako IKB czy samodzielnie) rozszerzając zasięg naszej akcji edukacyjnej.
Dzisiaj dołączył do nas świetny blog BOT HUNTERS.PL. Dziękujemy i zachęcamy kolejnych. Listę miejsc w których będzie można przeczytać porady cyberbezpieczeństwa zamieszczamy poniżej i będziemy na bieżąco aktualizaować:


Jeśli chcesz pomóc w akcji "uporządkowania" własnej przestrzeni i w swoich miejscach w Sieci, w swoim miejscu pracy, wśród znajomych lub w ramach polecenia tej akcji innym (w tym również portalom, blogom, wideo blogom i ogólnie każdemu kto publikuje) z góry dziękujemy i udsotępniamy poniżej treść listu, który możesz użyć do tego celu (możesz wpisać swoje imię lub zmienić je na "Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa", jak wolisz.

Szanowni Państwo,

Serdecznie gratulujemy popularności Państwa serwisu w sieci. Uważamy, że w Państwa zasobach znaleźć można ciekawe i wartościowe informacje. Głównie z tego powodu, zwracamy się z propozycją współpracy w zakresie wzbogacenia kultury komunikacji użytkowników Państwa serwisu o aspekty cyberbezpieczeństwa.
Reprezentujemy pogląd, według którego Internet i jego zasoby są użyteczne dla użytkownika tak długo, jak długo nie budzą w nim irytacji z powodu straty czasu, bądź lęku związanego z ogólnym poczuciem braku bezpieczeństwa.
Pierwsze, to znaczy zasoby - zapewniacie Państwo dostarczając wysokiej jakości treści. Drugie - jak powszechnie wiadomo - zależy głównie od zachowań samego użytkownika.
Proponujemy zatem nawiązanie współpracy w zakresie publikacji przez Państwa krótkich, merytorycznych i najbardziej aktualnych porad dotyczących cyberbezpieczeństwa Państwa oraz Państwa użytkowników. Komunikaty w języku polskim dostarczamy my, jako Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa (#ikb, #IKB)  bazując na codziennych (w dni pracujące) poradach publikowanych przez amerykański Instytut SANS (https://www.sans.org/tip-of-the-day?ref=3626).

Rachunek zysku i strat:
  • bezpłatna i realistyczna (poniżej minuty) edukacja w zakresie praktycznych zasad oraz dobrych praktyk cyberbezpieczeństwa i ochrony prywatności dla Państwa i Państwa użytkowników,
  • możliwość zapewnienia internautom szybkiego i merytorycznego komentarza (w formie porady) do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem informacji, omawianych w głównych mediach (np. wycieki danych, haseł do kont, ataki na banki, itp.),
  • unikalną w skali kraju możliwość bezpłatnego dostępu do tłumaczeń porad z zakresu cyberbezpieczeństwa publikowanych przez amerykański Instytut SANS,
  • poświęcenie czasu na umieszczenie gotowej treści w Państwa zasobach, ewentualnie dostosowanie jej do przyjętego przez Państwa formatu komunikatu,
  • przeznaczenie miejsca w Państwa zasobach na prezentację i przechowanie treści komunikatu.

Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa reprezentuje społeczną aktywność Technology Risk and Information Security Wrocław Forum, grupy profesjonalistów i entuzjastów zawodowo związanych z ryzykiem technologicznym, cyberbezpieczeństwem i ochroną danych osobowych. Aktywność Forum można śledzić  (bądź do niego dołączyć) w serwisie LinkedIn. Aktywność IKB można obserwować na popularnych serwisach społecznościowych i blogu https://sci-ikb.blogspot.com.

Więcej szczegółów proponowanej współpracy znajdziecie Państwo w ramach krótkiego FAQ, dołączonego do tej wiadomości.

Pozostawiamy Państwa ocenie przydatność społeczną powyższej propozycji i możliwość współpracy zapewniając o naszej otwartości na sugestie oraz pomysły z Państwa strony.

Z wyrazami szacunku,

w imieniu Inicjatywy Kultury Bezpieczeństwa

Wspomniany załącznik można pobrać tutaj.
Treść listu dostępna jest do pobrania tutaj.
Popularne posty