Umarł Król. Niech żyje Król!

Świat się zmienia, czy tego chcemy czy nie. Często zmiany te mają charakter niezauważalny i gdy przypominamy sobie o jakimś miejscu jak lodziarnia z dzieciństwa, produkcie jak butelkowane mleko czy nawet innym człowieku to okazuje się, że jedyne miejsce, gdzie możemy ponownie się z nimi spotkać to nasze wspomnienia.
Z przykrością chcemy zakomunikować, że ten los spotkał kiedyś popularną, a obecnie zapomnianą przez ogół społeczności internetowej netykietę.Wyobrażacie to sobie? W 1995 roku była na ustach wszystkich Internautów, nielicznych jeszcze. Znana była jako forma zasad kultury w sieci, poszanowania innego użytkownika i siebie samego. Była wymagana do założenia konta mailowego, w portalu informacyjnym, blogu. A teraz?Porzucona na rzecz enigmatycznego regulaminu usług, który i tak nie jest czytany czy znany. Umniejszona do historycznego wpisu w encyklopediach w wieku 21 lat została zmiażdżona w trendach wyszukiwania Google przez na przykład słowo gril:A zatem odeszła. Zdetronizowana przez nieznanego króla - regulamin usług, w poczuciu braku szacunku i roli i misji. Zapewne ze smutkiem obserwowała jak dawni jej fani przez lata odchodzą od przyjętych zasad kulturalnego odnoszenia się do innych, jak pojawiają się nowe generacje użytkowników nie znające jej i nie mające nawet potrzeby jej poznania... Z tej strony wcale jej się nie dziwie, że wolała przejść w niebyt.

Ale przestrzeń nie znosi próżni.
Od roku  Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa ubolewała nad marnym losem Netykiety Klasycznej i odnotowywała jej zanikającego ducha. Jednocześnie wspomnieniami wracaliśmy do czasów jej skuteczności i zadowolenia użytkowników. Zafascynowani nieznanym bliżej powodem jej upadku, zdecydowaliśmy przywrócić jej tron w nowej formie. Takiej, która będzie dopasowana do naszej wizji wirtualnej rzeczywistości i jej współczesnych problemów.
Poznajcie Netykietę Bezpieczeństwa Bardziej Osobistego:Uwaga, Netykieta BBO jeszcze nie zna swojego potencjału. Ogólnie wymaga opieki i ochrony przed agresywnymi postaciami dobrze znającymi współczesną sieć, jak również tymi, którzy już teraz zastanawiają się jak i ile na niej będzie można zarobić.
My zecydowani jesteśmy wychowywać ją w duchu starej, Klasycznej Netykiety. Tak aby służyła ludziom a nie organizacjom, aby podkreślała zapomnianą już prawdę, że cała Cyberprzestrzeń powstała wyłącznie dla ludzi i w swojej technologicznej formie, pasywnej czy "inteligentnej" w przyszłości pozostanie jedynie narzędziem do pośredniczenia informacji pomiędzy ludźmi.

Poniżej umieszczamy pełną postać Netykiety Bezpieczeństwa Bardziej Osobistego:

Jestem osobiście zaangażowanym cyberużytkownikiem. To oznacza, że spotykając innych ludzi w cyberprzestrzeni:
·         dbam o prywatność swoją i tych którzy mi zaufali,
·         szanuję opinie i prywatność innych, z którymi mam kontakt,
·         odpowiedzialnie używam technologii oraz urządzeń i rozumiem ich ograniczenia,
·         reaguję na wszystkie przejawy niszczenia zaufania do cyberprzestrzeni,
·         rozumiem, że to głównie ode mnie zależy czy ja i inni którzy się ze mną kontaktują czują się dobrze w tej przestrzeni.

Powyższy tekst jest ubraniem starej idei życzliwości wobec innych ludzi i zasady nie robienia tego co jest dla nas nieprzyjemne innym, wzbogaconej o aktywną postawę reagowania na jawne przejawy łamania tej zasady i niszczenia idei.

Drogi użytkowniku cyberprzestrzeni tą formułą chcemy zwrócić Twoją uwagę na dwa ważne w naszej ocenie fakty:

  1. Internet to ludzie i technologie, ale głównie ludzie. To co się w nim znalazło w głównej mierze zostało tam umieszczone przez kogoś z krwi i kości. Może i sposób przekazu jest inny, może i informacji jest więcej niż można przyswoić, ale za nimi zawsze jest jakiś człowiek. Szanuj go jeśli chcesz być szanowany!
  2. Sama Twoja obecność w wirtualnym świecie generuje dane, które są widoczne dla innych. Jeśli nie zadbasz o to SAMODZIELNIE, by te dane były pod Twoją kontrolą i te upublicznione nie raziły innych ludzi, nikt tego za Ciebie nie zrobi. Nie można liczyć na to, aby jakakolwiek technologia naprawiła sytuacje, gdyż zrobi to zawsze kosztem Twojej wolności w tej przestrzeni, a wtedy komu ona będzie potrzebna?

Dołącz do nas. Stojąc wokoło nowej i bezbronnej Netykiety Bezpieczeństwa Bardziej Osobistego pomóż jej stać się potężną Twoim doświadczeniem i przykładem. Tylko tak będzie mogła odzyskać tron jej należny i naprawić przestrzeń w której żyją nasze dane, a w przyszłości kto wie, może i my.
Tutaj możesz zrobić pierwszy krok, czyli zdecydować się na dawanie przykładu zgodnego z Netykietą BBO.

Jak dać przykład? Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa i kampania na rzecz Bezpieczeństwa Bardziej Osobistego przygotowała narzędzia, za pomocą których uzupełnisz wiedzę i poprawisz swoje nawyki podczas swojej aktywności w cyberprzestrzeni. Dla Twojej wygody, umieściliśmy wszystkie w Kalendarzu Dobrych Praktyk Inicjatywy Kultury Bezpieczeństwa, który możesz obejrzeć tutaj, lub który możesz zaimportować do Twojego kalendarza tutaj.
Znajdziesz w nim codzienne porady dotyczące bezpieczeństwa informacji, których przeczytanie zajmie Ci około 30 sekund. 
Proponujemy robić to podczas porannego picia kawy, czy czytania wiadomości, albo tuż po śniadaniu. Taka mała dawka informacji pozwoli Ci na utrzymanie wiedzy na absolutnie minimalnym poziomie, a jednak wystarczającym aby trzymać Ciebie z daleka od zdecydowanie większej części zagrożeń czekających na nieświadomych i nie rozsądnych użytkowników cyberprzestrzeni.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że gdy temat dotyczy Twoich danych prywatnych jak i Twoich finansów, nie wystarczy program minimalny. Potrzebujesz solidnej wiedzy i umiejętności, ale na własnych warunkach i we własnym tempie. Dla satysfakcji tych potrzeb zbudowaliśmy system zadań, za których realizację dostajesz NAGRODY! Tak, uczysz się i zdobywasz nagrody. Obecnie na tym etapie, nagrodami jest plakietka cyfrowa wyróżniająca Cię jako osobę dającą przykład i wyróżniającą się z tłumu nieświadomych-narażonych. Im więcej plakietek, tym większe doświadczenie i wyższa pozycja w rankingu. Tym większy wpływ na otoczenie i wyraźniejszy przykład. Z doświadczenia wiemy, że sprzyja to "oczyszczeniu" atmosfery poprzez zdrową rywalizację w celu, na który każdy mniej lub bardziej liczy: przywrócenia Internetowi statusu bezpiecznego miejsca do spotkań z innymi, rozrywki, pracy, interesów i realizacji pasji.

Możesz również dołączyć do wydarzenia na Facebooku tutaj.

Powodzenia!
I pamiętaj: umarł Król. Niech żyje Król!

  
Popularne posty