Rosnę na wiosnę - cztery aspekty cyberużytkownika

Przyszła wiosna.

To okazja do oderwania się od komputera, odetchnięcia świeżym powietrzem, nacieszenia oczu soczystą zielenią. To jednocześnie dobra okazja, aby wzorem odradzającej się przyrody zrobić coś dla siebie - wzrosnąć bardziej w praktyce użytkowania Internetu.

Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa zaprasza do zastanowienia się nad czterema aspektami zachowań użytkowników: początkującego (przebiśnieg), podchodzącego z rezerwą (kret), nadmiernie entuzjastycznego (glizda) i bogatego w doświadczenia praktyka (tulipan). Niewykluczone, że w każdym z nas znajduje się po części każde z nich.
Ile i którego znajduje się w Tobie?

Czy możesz stać się bardziej świadomym użytkownikiem cyberprzestrzeni, a przez to uczynić ją przyjaznym miejscem dla ludzi i bezpieczną przestrzenią dla biznesu?

Zaczynasz przygodę z Internetem? Bądź jak PRZEBIŚNIEG:


 • Przygotuj się do poznania nowego świata. Bądź jak przebiśnieg - gotów na wszystko, ciepło słońca, zimno lodu, pogodę i niepogodę. Pierwsze wrażenia mogą być zarówno pozytywne jak i negatywne,  nie oceniaj pochopnie. Nie spiesz się!
 • Rozpocznij delikatnie, na przykład od czytania wiadomości np. na stronie ulubionej gazety papierowej. Nie zakładaj kont, nie wypełniaj formularzy, nie klikaj w reklamy. Bądź jak przebiśnieg, nabieraj doświadczeń powoli, ucz się na błędach. Skup się na jednym celu na raz!
 • Znajdź pomoc. Bądź jak przebiśnieg, chwytaj każdy promień słońca. Internet jest jedynie inną formą "rozmowy" między prawdziwymi ludzmi. Pełen jest jednak technologii, których bezpieczne stosowanie wymaga doświadczenia. Znajdź kogoś, komu ufasz, a kto chętnie odpowie na Twoje pytania. Nie wstydź się niewiedzy. Lepiej zapytać, niż żałować!
 • Emocje są złym doradcą. Bądź jak przebiśnieg, niech Cię nie rusza burza komentarzy i opinii. Napisz swój i przed wysłaniem do Internetu zrób sobie przerwę, najlepiej się przejdź. Gdy wrócisz, przeczytaj raz jeszcze i zdecyduj czy nadal chcesz aby ta wiadomość pojawiła sią w publicznej sieci. Nie daj się emocjom!
 • Bądź jak przebiśnieg, samodzielny. Pamiętaj, że decyzja jest zawsze Twoja, nawet jeśli ktoś, lub coś wywołuje presje czasu, straszy konsekwencjami, zanim zareagujesz zasięgnij drugiej opinii, kogoś zaufanego. Nie ufaj nieznajomym!
 • Instynkt jest pomocny. Bądź jak przebiśnieg, unikaj niebezpieczeństw. Jeśli intuicja podpowiada Ci, że coś nie jest w porządku, nie idź tą drogą. Zatrzymaj się, zastanów się czy sobie nie szkodzisz, dopiero później działaj. Bądź sobą!
 • Śmiech to zdrowie. Uważaj, bo Twoja opinia może zrobić krzywdę innemu. Internet jest pełen nienawistnych komentarzy i historii o tragicznych w skutkach ich działaniu. Bądź jak przebiśnieg na śniegu, pomóż tworzyć internet przyjaznym miejscem dla ludzi. Bądź człowiekiem!
 • Naucz się podstaw ochrony prywatności, nie ujawniaj informacji, których nie dasz nieznajomemu na ulicy. Uważaj żeby nie narazić rodziny czy znajomych publikując informacje o nich czy zdjęcia z nimi. Bądź jak przebiśnieg, z daleka nierozróżnialny od innych. Bądź anonimowy dla obcych!
 • Interesuj się bezpieczeństwem w sieci. Zmieniaj domyślne hasła na wyrażenia hasłowe, każde unikalne i do innego celu. Aktualizuj oprogramowanie które używasz. Pilnuj swojego sprzętu. Bądź jak przebiśnieg, dbaj o swoje. Bądź świadomym użytkownikiem!
 • Edukacja to podstawa. Czytaj, pytaj, rozmawiaj, eksperymentuj. Dowiedz się jak tworzyć kopie zapasowe, odzyskiwać dane, przywracać dostęp do usług. Bądź jak przebiśnieg, podnieś się, gdy ktoś Cię nadepnie. Zabezpiecz swoje dane!
 • Graj, poznawaj, ucz się i twórz wspólnie z innymi. Pamiętaj, co umiescisz w Internecie, trudno bedzie to usunąć. Cokolwiek robisz, upewnij się, że nikt nie przechwyci Twoich danych przesyłanych przez Internet. Używaj szyfrowanych połączeń. Bądź jak przebiśnieg, tajemnice skrywaj wewnątrz. Znaj wartość swoich danych!   
Boisz się niebezpieczeństw globalnej sieci? Bądź jak KRET: • Kret nie marnuje sił i energii. Bądź jak kret ograniczaj swoją aktywność tylko do tego co dla Ciebie niezbędne - bankowości eletronicznej, jednego konta e-mail, jednego komunikatora. Skup się na tym co Ci potrzebne!
 • Reakcją kreta na niebezpieczeństwo jest pozostawanie niezauważonym. Bądź jak kret, używaj trybu prywatnego w przeglądarce, blokuj reklamy, unikaj formularzy rejestracyjnych, stosuj pseudonimy zamiast prawdziwych danych osobowych. Bądź anonimowy!
 • Eliminuj zagrożenia jak kret. Będąc ślepym pod ziemią musi stawiać na ostre pazury. Bądź jak kret, stawiaj na wyrażenia hasłowe lub silne hasła. Kreci pazur jest po pierwsze kreci, po drugie unikalny dla każdego kreciego palca. Bądź jak kret, niech takie będą Twoje hasła, wyłącznie Twoje i każde inne do innej usługi. Zabezpiecz swój dostęp do danych!
 • To kret wykopał swoją norę, zna ją dobrze. Bądź jak kret, kontroluj ślady swojej aktywności w Internecie. Znaj swoje cyfrowe ślady!Internet nie ma przed Tobą tajemnic? Nie bądź jak GLIZDA: • Glizda wychodzi zawsze po deszczu w ciepły dzień. Nie bądź jak glizda, nie otwieraj wiadomości, plików, flmów, nie klikaj w linki tylko dlatego, że mają kuszący tytuł lub obiecaną treść! Nie daj się oszukać!
 • Liczne glizdy oznaczają lepszą glebę. Nie bądź jak glizda, nie instaluj co popadnie, nie rozdawaj swoich danych w internecie i aplikacjach. Nie ma nic za darmo!
 • Iluzoryczne bezpieczeństwo grupy glizd nie uratowało jeszcze żadnej przed "wyciągnięciem na ryby". Nie bądź jak glizda, nie uważaj witryny, aplikacji, informacji za bezpieczną, tylko dlatego, że jest często używana czy pobierana przez innych. Więcej nie znaczy bezpieczniej!
 • Zmiana korzystnych warunków zewnętrznych prowadzi do letargu glizdy. Nie bądź jak glizda, świat nie zawiera się w portalach społecznościowych i smartfonie. Można przetrwać bez Internetu, e-maili i Facebooka. Oddychaj głęboko!
 • Duża glizda jest wyjątkowo cenną rybią przynętą. Nie bądź jak glizda, nie narażaj swoich bliskich, przyjaciół i znajomych publikując publicznie ich zdjęcia, ujawniając szczegóły rozmów czy przekazując niezweryfikowane informacje, pliki, linki. Nie zawiedź zaufania innych!
 • Anatomia glizdy, skuteczna pod ziemią, nie daje ochrony przed drapieżnikami na jej powierzchni. Nie bądź jak glizda, to, że czegoś nie dostrzegasz, nie znaczy że nie istnieje. Większość oszustw opiera się na kłamstwach i zapewnieniach, że to co masz zrobić jest na pewno bezpieczne. Nie ufaj nieznajomym!   


To Ty używasz Internetu a nie on Ciebie? Bądź jak TULIPAN:


 • Tworzysz, konsumujesz, uczestniczysz lub choćby komentujesz - używasz sieci do wyrażenia siebie i budowania relacji z ludźmi. Bądź jak tulipan, choć jeden z wielu to unikalny, choć sprzedawany tysiącami to wręczony osobiście. Zachowaj swoją tożsamość!
 • Ulubione miejsca w sieci, sprawdzony styl sufrowania, bądź jak tulipan, adoptuj się do zmian. Internet ciągle ewoluuje, treści tam umieszczone są pod cudzą kontrolą, na warunkach zależnych od ich woli i obowiązujących praw. Zachowaj czujność, przygotuj się na zmiany!
 • Ludzie są tylko ludzmi, ze swoimi zaletami i wadami, tak samo w sieci. Mając setki kontaktów, znajomych nie licz na nich. Bądź jak tulipan, pamiętaj, że choć jesteś w centrum uwagi, to potrwa to tylko kilka dni. Znajdź kogoś na kim możesz polegać!
 • Ignoruj niechcianych nieznajomych, nie wdawaj się w zbędne relacje i konflikty, nie licz na fanty. Bądź jak tulipan, zamykaj się gdy robi się chłodno. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i wizerunek!
 • Pamiętaj i ucz się na błędach. Bądź jak tulipan, którego piękno jest wynikiem długiej selekcji i mieszania odmian. Reaguj, gdy Twoja prywatność lub dane są zagrożone, znaj zasady i warunki używanych usług. Szanuj swoje prawa i obowiązki w sieci!
 • Aktywnie wspieraj starania o to by Internet był miejscem spotkań i spraw ludzi a nie ogniskiem konfliktów i polem bitwy, zaśmieconym zbędnymi informacjami. Bądź jak tulipan, zachwycający barwą, kształtem i kruchością -jeden, a jakby widzieć wszystkie. Daj dobry przykład!
 • Nie toleruj szkodliwych kompromisów, szczególnie gdy dotyczą Twojej prywatności lub bezpieczeństwa. Ciesz się technologiami, ale wymagaj ich bezpiecznego stosowania. Stosuj zalecenia, aktualizuj oprogramowanie, używaj silnego uwierzytelnienia, szyfruj. Bądź jak tulipan, chroniony przed chorobami i pasożytami aby zachwycał. Nie obawiaj się pytać!   Powyższe znajdziesz również na plakacie:Do pobrania tutaj.

Poniżej materiały dodatkowe do pobrania (biuletyny OUCH! w tłumaczeniu CERT.PL)

Jak zabezpieczyć domową sieć
Czym jest złośliwe oprogramowanie
Koniec ery Windows XP
Tak, Ty też jesteś celem
Co zrobić po włamaniu?
Pozbywanie się urządzeń mobilnych
Email - kilka prostych porad
Szyfrowanie
Bezpieczne korzystanie z chmury
5 kroków dla własnego bezpieczeństwa
Socjotechnika
Czym jest antywirus?
Bezpieczne aplikacje mobilne
Bezpieczeństwo w podróży
Bezpieczne granie online
Nowe oblicze hasła
Pokoleniowa cyber-luka
Naucz swoje dzieci cyberbezpieczeństwa
Media społecznościowe
Backup i odzyskiwanie danych
Dwuskładnikowe uwierzytelnianie
Menedżery haseł
Bezpieczne zakupy w sieci
Phishing i oszustwa w e-mailach
Zabezpiecz swój nowy tablet
Jak zabezpieczyć domową sieć
Czym jest złośliwe oprogramowanie
Zhakowali mnie, co dalej?
Internet Rzeczy (IoT)
Szyfrowanie
CEO Fraud
Ransomware
Email - kilka prostych porad
Cztery kroki dla własnego bezpieczeństwa
Bezpieczne korzystanie z chmury
Bezpieczne pozbywanie się urządzeń mobilnych
Socjotechnika
Bezpieczeństwo w podróży
Bezpieczne aplikacje mobilne 

Popularne posty